Stolpersteine of struikelstenen zijn herinneringen aan de Holocaust in de Tweede Wereldoorlog. Een Duitse kunstenaar Günter Demnig begon in 1997 met het leggen van een messing Stolperstein voor het woonhuis van een slachtoffer van het Nazi regime in de Berlijnse wijk Kreuzberg. In navolging van Berlijn werden er in nagenoeg heel Europa Stolpersteine gelegd.
Ook in Losser zijn ze te zien
Ook in ons dorp werden 10 Stolpersteine gelegd bij huizen waar Joodse bewoners tot de deportatie in vrijheid hadden geleefd.
Onleesbare messing plaatjes weer in volle glans zichtbaar
Om de herinnering van de Holocaust zichtbaar te houden besloten Peter Langela en Henri Schuite van Hallo Losser de Stolpersteine schoon te maken en op te poetsen.
Waar liggen de Stolpersteine?
In Losser zijn de stenen te vinden aan de Brinkstraat 14, die alle gerefereerd zijn aan de familie Zilversmit. Deze hele familie werd gedeporteerd en vermoord. Aan de Gronausestraat 163 liggen twee Stolpersteine ter herinnering aan de familie Kosters en aan de Scholtinkstraat 195 liggen er nog drie er nagedachtenis aan de familie Kleinhaus.
Motto Günther Demnig
Een mens is pas vergeten als zijn naam is vergeten. Daarom zijn de Stolpersteine belangrijk in elke gemeente. In Losser zijn we ze nog niet vergeten en zijn de Stolpersteine weer blinkend zichtbaar voor een ieder die hierin geïnteresseerd is.
Hieronder het aangrijpende gedicht van André van Aarsen over het kleine meisje Elsbeth Zilversmit
Nog nooit verliet zij haar dorp, haar stad
Nog nooit had zij een treinkaart in haar hand gehad
Maar op een dag kwam men haar halen
Met veel kabaal en zonder dralen
Brachten mannen met helm en wapens haar naar de trein
Die op het spoor groot, grijs en dreigend stond te zijn
In krijt kon men op de deuren lezen,
dat het eindpunt het onbekende Sobibor zou wezen
Elsbeth Zilversmit werd geboren in Losser op 16 juli 1940. Vermoord op 11 juni 1943 in Sobibor
Filmbeelden: Henk Koning en Hennie Nijhof