Onrust in Maria Geboortekerk over nieuw uitvaartbeleid

Ingezonden mail van Henk Golbach, een bezorgde parochiaan van de Heilige Maria Geboortekerk over het nieuwe uitvaartbeleid.

Met grote belangstelling en verbazing heb ik de artikelen gelezen inzake het nieuwe uitvaartbeleid in de parochies van Zuidoost Twente waartoe ook de Geloofsgemeenschap Katholiek Losser behoort onder de naam Maria Vlucht.
Deze artikelen stonden in de Pastorale nieuwsbrief van 13 mei 2026 alsmede in het Parochieblad ‘t Klópke van Maria Vlucht nummer 4 van aug / sept / okt.2026.

Dit nieuwe uitvaartbeleid is ingegaan op 24 mei 2026.
Dit beleid is een uitdrukkelijke wens van het Pastoraal team Zuidoost Twente om tot eenheid te komen tussen de drie parochies behorende tot Zuidoost Twente en om een verregaande samenwerking te bevorderen om te komen tot een pastoraal beleid. Op zich is hier niets mis mee, alleen de manier waarop een en ander tot stand is gekomen verdient geen schoonheidsprijs.

Wat blijkt, zes huidige uitvaartbegeleiders van Maria Vlucht hebben helaas de beslissing moeten nemen om , na meerdere gesprekken, zich niet meer beschikbaar te stellen voor deze functie.
Het pastoraal team bleef  op hun standpunt staan, had wel waardering voor hun inzet en vertrouwen maar dat werd door onze uitvaartbegeleiders niet als zodanig ervaren. Jammer dat het uiteindelijk zo gelopen is.

Waar draait het om? Het pastoraal team  wil dat de begeleiders een zg. ; zending van de pastoor; zouden moeten ontvangen cq. moeten hebben wat min of meer wil zeggen dat je niet namens jezelf, maar als mens van God voorgaat in een uitvaart. Ook het vertrouwen in de hele materie speelt hierbij een belangrijke rol en het zou ook kunnen worden uitgelegd als een vorm van vakbekwaamheid. Concreet betekent dit dat de huidige uitvaartbegeleiders cursussen in het voorgaan van uitvaarten en het schrijven van overwegingen zouden moeten volgen ,in of buiten de parochie. Tevens moeten zij in de praktijk hebben laten zien dat zij hun taak goed aan kunnen zodat zij, na wederzijdse instemming, de zogenaamde zending van de pastoor (lees pastoraal team) kunnen ontvangen. Het pastorale team heeft kennelijk geen vertrouwen in de huidige begeleiders.

Al met al heeft dit gegeven geleid ,zoals gezegd ,dat onze parochie niet meer een beroep kan doen op onze vertrouwde begeleiders. Ik kan mij niet aan de indruk onttrekken dat dit een eenzijdig besluit is van het Pastoraal team en dat dit ook niet wordt onderschreven door ons Bestuur, de Locatieraad en de Pastoraads groep.

Immers onze begeleiders hebben jaren lang onze uitvaarten in de parochies op een meer dan voortreffelijke manier vormgegeven tot volle tevredenheid van de nabestaanden. Het waren zeer vertrouwde personen welke in de toch moeilijke tijden en omstandigheden ,in de periode van overlijden , hebben blijk gegeven over meer dan voldoende vakmanschap en vertrouwen te beschikken.

Het is ronduit beschamend dat op deze manier een einde moet komen aan het verzorgen van uitvaarten door deze begeleiders en  ze aan de kant worden gezet. Zo ga je niet met vrijwilligers om ,zij zijn zoals in veel organisaties , een belangrijke spil in het dagelijkse gebeuren, in dit geval het kerkelijk functioneren.
Het zou het pastoraal team sieren om in dit geval via de weg van de geleidelijkheid te komen tot het uitvoeren van het nieuwe beleid waarbij nieuwe begeleiders wel de ;zending van de pastoor; onderschrijven.
Een soort ,hoe toepasselijk ook, sterfhuisconstructie. De huidige zes begeleiders kunnen dan blijven functioneren tot zij afscheid nemen. Bij deze constructie wordt recht gedaan aan al hun verdiensten voor onze parochie en wordt bereikt dat deze vrijwilligers met een goed gevoel afscheid kunnen nemen van hun functie. Zo zou het moeten zijn en niet anders.

Tenslotte. Het is een bekend gegeven dat de belangstelling voor het kerkelijk gebeuren steeds verder afneemt en er a.h.w. een leegloop plaatsvindt. Het pastorale team is in deze tijd m.i. de vertaling van de herders van de kerk en zouden de schapen (lees parochianen) moeten hoeden en bijeen houden. Het tegendeel schijnt nu te gebeuren en dat doet onze parochie en de kerk in het algemeen niet goed.

Het bovenstaande is mijn eenmalige mening ,verdere discussie hierover is uitgesloten.

Geplaatst in: Dorpsproat, Nieuws
Hallo Losser - Alles van, voor en over Gemeente Losser
AUTEUR

Nieuwsredactie Hallo Losser

Hallo Losser wordt actueel gehouden door een groot aantal vrijwilligers. Wij geloven dat de Gemeente Losser vitaal en energiek blijft als we weten wat er speelt in de dorpen en als kleurrijke inwoners van onze gemeente een plek hebben om hun verhaal te vertellen.

Scroll naar boven